Polski (PL)

OSUL dla czlonkow poziom 01

 

W encyklice „Laudato si” jest zawarty piękny cytat muzułmańskiego poety i myśliciela z kręgu sufi z IX wieku, Ali al-Khawasa,: 

„Wszechświat rozwija się w Bogu, który go całkowicie wypełnia. Istnieje zatem misterium, które trzeba podziwiać w liściu, w ścieżce, w rosie, w twarzy ubogiego. Ideałem nie jest tylko przejście ze świata zewnętrznego do wewnętrznego, by odkryć działanie Boga w duszy, ale także wyjście na spotkanie w nim we wszystkim (LS 233). W naszych grzybowskich warsztatach pięknym doświadczeniem było dla mnie właśnie to „wychodzenie na zewnątrz”: doświadczanie Boga w Przyrodzie, w bogactwie roślin uprawnych, zielarskich czy tzw. chwastów, w różnorodności owadów zapylających, które tak obficie zasiedliły różne ziołowe zakątki, w jaszczurce zwince, którą tak przyciągają nagrzane kamienie na ziołowej skarpie, w pasących się na pastwisku kozach, czy w niezwykłych spektaklach wschodu i zachodu słońca.

I najważniejsza istotna rzecz, którą zabrałam ze sobą z warsztatów Laudato si w Grzybowie- to doświadczenie Wspólnoty. Wspólna modlitwa, rozważania i praca , tak jak w dewizie św. Benedykta: Ora et labora, pozwoliła nam poczuć się wspólnotą, poczuć – że w tej pielgrzymce po ścieżkach życia nie jesteśmy sami, że obok są ludzie, choć spotkani po raz pierwszy, to  tak wiele nas z nimi łączy. Te pięć dni było dla mnie doświadczeniem jakby  lotu w kluczu: wiele ptaków lecących na południe tworzy charakterystyczną formację w kształcie litery V. Dzięki temu  ułożeniu, w którym stado prowadzi jeden ptak, wszystkie pozostałe zyskują nieco dodatkowego ciągu powietrza, na którym mogą się unosić. Czułam przez te dni ten „dodatkowy ciąg powietrza”, który mnie unosi, pomaga, dodaje skrzydeł. Dziękuję za to przeżycie, wszystkim, którzy przyczynili się do tego spotkania, wzięli w nim udział z takim zaangażowaniem, Dziękuję Bogu za ten czas. To, że poczułam tak wyraźnie ten „dodatkowy ciąg powietrza”, trochę mi podpowiada, że to Duch Święty...
Ewa Smuk Stratenwerth

 

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z warsztatów, które odbyły się w Grzybowie w pierwszym tygodniu lipca. W ciepłej, rodzinnej atmosferze mieliśmy szansę pochylić się nad encykliką papieża Franciszką "Laudato si" oraz osobiście doświadczyć piękna stworzenia, pozostając na łonie natury oraz ciesząc się bogactwem relacji międzyludzkich.

O tym niezwykłym wydarzeniu możemy również przeczytać na Portalu Chrześcijańskich Ekologów "Święto Stworzenia".

 

Zdjęcia: Katarzyna Jakubowska, Barbara Tokarska

Polecane artykuły

Wieści znad Wisły

Od 1994 roku Stowarzyszenie ZIARNO jest wydawcą lokalnej gazetki - „Wieści znad Wisły”, która nie tylko opisuje miejscowe wydarzenia, ale daje szansę wypowiedzenia się na jej ...

2014-07-23 08:22:20

NASZĄ OBECNĄ DZIAŁALNOŚĆ WSPIERAJĄ

 

 60 logotyp pfr60 logotyp aktywakcja

erasmus

10 NIW logoPL poziom CMYK 01

40 Program Wspierania i rozwoju Uniwersytetow Ludowych

50 Logo FundacjaPZU poziom

15Fundacja Orlen logotyp

 

            

WSPOŁPRACUJEMY Z 

            aktywni razem

             MOW ZAłusków 1

        sanniki logo

 

       

Dane kontaktowe

Stowarzyszenie ZIARNO

Grzybów 1/2
09-533 Słubice (k. Płocka)

tel. kom.: +48 510 919 843
e-mail: ziarno@grzybow.pl

administracja witryny www: seb@grzybow.pl