Polski (PL)

OSUL dla czlonkow poziom 01

 

2B

Święto Michała

Skoro koniec września w Grzybowie, to nie może zabraknąć dorocznego wydarzenia, które odbywa się już od 21 lat. Święto Michała, wypadające w niedzielę w okolicy liturgicznego święta Archaniołów Michała, Rafała i Gabriela w kościele rzymskokatolickim, z pozoru przypomina festyn, ale jest raczej celebracją grzybowskiego ekosystemu (obejmującego Stowarzyszenie „Ziarno” i 5 innych instytucji) i okazją do poznania jego wartości i ludzi, którzy stoją za nim.

1B

W ciągu kilku dni ostatnich przygotowań pracownicy „Ziarna” porządkowali przestrzeń, ozdabiali ją i ustawiali obowiązkowy drewniany parkiet dla tańczących. Goście zaczęli zjeżdżać się tuż po godzinie 13. Pogoda dopisała, dzięki czemu tłumy mogły w gwarnej atmosferze porozmawiać, zakupić różnorodne produkty lokalne, uczestniczyć w warsztatach stolarskich, plecionkarskich, czy nauczyć się robić kwiaty z bibuły (poznać tradycję bukieciarstwa w nowej odsłonie), a dzieci miały radość z ujeżdżania tradycyjnego smoka (tym razem nie był cały ze słomy, ale jego trzon stanowiło powalone podczas lipcowej wichury drzewo – symbol nieomijających Mazowsza zmian klimatycznych, o których dużo się niedawno w Grzybowie rozmawiało LINK).

3b

         Nie zabrakło również poważnych zagadnień. Podczas oficjalnego powitania gospodarze – Ewa Smuk-Stratenwerth i Peter Stratenwerth – poruszyli ważne tematy społeczne i ekologiczne. Jednym z gości święta była zaangażowana w inicjatywę „Rolnictwo Wspierane przez Społeczność” Wioletta Olejarczyk, która 27 września opowiadała o swojej działalności w siedzibie Ośrodku Doradztwa Rolniczego w Płocku. Część rozrywkową poprowadził lokalny Zespół Ludowy „Grzybowianki & Grzybowiacy” pod czujnym okiem zasiadającej na publiczności założycielki, pani Cecylii Milczarek, oraz przybywająca z Białegostoku Kapela Batareja, która porywała do tańca pełnymi energii oberkami i mazurkami. Goście tańczyli do zmroku, dając zadość tradycji. Zwieńczeniem wieczoru był spektakl teatru cieni przygotowany w ramach warsztatów „Eko-szansa w uniwersytetach ludowych” pod okiem Petera. Dzień zakończył się wspólną modlitwą w duchu Taize.

4B

 

Polecane artykuły

Wieści znad Wisły

Od 1994 roku Stowarzyszenie ZIARNO jest wydawcą lokalnej gazetki - „Wieści znad Wisły”, która nie tylko opisuje miejscowe wydarzenia, ale daje szansę wypowiedzenia się na jej ...

2014-07-23 08:22:20

Dane kontaktowe

Stowarzyszenie ZIARNO

Grzybów 1/2
09-533 Słubice (k. Płocka)

tel. kom.: +48 510 919 843
e-mail: ziarno@grzybow.pl

administracja strony: Andrzej kom: 509 136 792:

e-mail: ziarno@grzybow.pl

konto bankowe:

35 9042 1039 0840 0433 2000 0020