Polski (PL)

OSUL dla czlonkow poziom 01

 

Zapraszamy na wydarzenie w Skansenie Osadnictwa Nadwiślańskiego w Wiączeminie Polskim.
Wiączemin Polski 25, 09-533 Słubice, Poland


W programie:
12:00 -19:00 kiermasz i warsztaty (do godz. 18:00)
12:00 spektakl "W poszukiwaniu dawnego czasu. O zabawkach ludowych w Polsce" - Kapela Odloty w składzie: Miłka Majczyno (skrzypce, śpiew), Teofil Pawłowski (harmonia, basetla, śpiew), Piotr Rogaliński (baraban, bęben obręczowy, śpiew, scenografia i zabawki)
13:15 ekumeniczne nabożeństwo Słowa Bożego pod przewodnictwem ks. prof. Henryka Seweryniaka z Akademii Mazowieckiej w Płocku, z udziałem ks. Szymona Czembora z Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Płocku, ks. Romana Batorskiego i ks. Krzysztofa Knycha z Parafii Rzymskokatolickich w Słubicach i Zycku Polskim
14:00 warsztaty z Piotrem Rogalińskim - dawna zabawka ludowa
(* obowiązują zapisy na email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.)
15:30 koncert Kapeli ze Wsi Warszawa
17:00 występ lokalnych zespołów dziecięcych i młodzieżowych
18:00 zabawa taneczna przy muzyce kapeli podwórkowej Chłopaki do Wzięcia

jana2024


Święto Jana w Wiączeminie Polskim ma już swoją wieloletnią tradycję, nawiązującą zarówno do historii przed jak i powojennej tego miejsca.

W tym roku będziemy obchodzić je po raz piętnasty.

Stałym punktem wydarzenia jest ekumeniczne nabożeństwo Słowa Bożego, które zostanie odprawione pod przewodnictwem ks. prof. Henryka Seweryniaka z Akademii Mazowieckiej w Płocku, z udziałem ks. Szymona Czembora z Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Płocku i w Kutnie, ks. Romana Batorskiego i ks. Krzysztofa Knycha z Parafii Rzymskokatolickich w Słubicach i Zycku Polskim.
W programie tegorocznego Święta Jana będziemy mogli obejrzeć również niezwykły spektakl z muzyką graną na żywo - „W poszukiwaniu dawnego czasu. O zabawkach ludowych w Polsce” w wykonaniu Kapeli Odloty w składzie: Miłka Majczyno (skrzypce, śpiew), Teofil Pawłowski (harmonia, basetla, śpiew), Piotr Rogaliński (baraban, bęben obręczowy, śpiew, scenografia i zabawki). W trakcie spektaklu artyści przybliżą widzom, a szczególnie dzieciom (którym dedykowany jest spektakl) temat dawnych zabawek, melodii i instrumentów muzycznych. Zaprezentują w interesujący i zabawny sposób ręcznie wykonane dawne drewniane zabawki wyrzeźbione przez Piotra Rogalińskiego według dawnych wzorów. Sięgając do polskiego dziedzictwa kulturowego artyści starają się pokazać piękno i wartość twórczości ludowej dawnej Polski. Przedstawienie jest prezentowane z muzyką na żywo w starej odsłonie: z harmonią i barabanem oraz skrzypcami, wiejskimi basami i bębenkiem obręczowym. Jednym słowem: muzyka do tańca! Zabrzmią: polki, oberki, wiwaty, marsze i inne melodie grane na wsiach w dawnej Polsce. Szczególnie melodie wielkopolskie.
Po spektaklu o godzinie 14:00 Piotr Rogaliński poprowadzi też warsztaty wykonywania dawnych zabawek ludowych.

Uwaga! Ilość miejsc jest ograniczona, obowiązują wcześniejsze zapisy. Zgłoszenia wysyłamy na email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Z krótkimi programami artystycznymi wystąpią również zespoły dziecięce i młodzieżowe m.in. ze Szkoły Podstawowej w Świniarach i w Kamieniu.
Wśród licznych atrakcji będzie kiermasz rękodzieła i lokalnych produktów oraz warsztaty wicia świętojańskich wianków z ziela i kwiecia, wykonywania zapachowych świętojańskich talizmanów i eliksirów, tradycyjnych piłeczek odpustowych, warsztaty plecionkarskie oraz łowickiego haftu koralikowego.
Na stanowisku przygotowanym przez Muzeum Mazowieckie w Płocku będzie można wziąć udział w dawnych dziecięcych zabawach w kole, pościgać się w workach lub na nartach, spróbować sił w przeciąganiu liny, toczeniu fajerek, chodzeniu na krukwiach, zagrać w serso, grele czy klupę.
Na stanowiskach przygotowanych przez Stowarzyszenie „Pszczelarze z Mazowsza” będzie można zapoznać się z tradycyjnymi formami uli, zobaczyć pokaz miodobrania, degustować świeży miód, zaopatrzyć się w produkty pszczelarskie, a także wziąć udział w warsztatach robienia świeczek z węzy i w konkursie wiedzy o pszczołach i miodach. Te dwie ostatnie propozycje dedykowane są specjalnie dla dzieci.
Gwiazdą muzyczną tegorocznego Święta Jana będzie Kapela ze Wsi Warszawa.

W programie będzie wiele kompozycji pochodzących z płyty "Uwodzenie" (2020). Kapela zagra w składzie: Magdalena Sobczak (cymbały, śpiew), Sylwia Świątkowska (skrzypce, fidel płocka, suka biłgorajska, śpiew), Ewa Wałecka (skrzypce, śpiew), Piotr Gliński (baraban, perkusjonalia), Paweł Mazurczak (kontrabas), Maciej Szajkowski (bębny obręczowe, perkusjonalia), Mariusz Dziurawiec (inżynier dźwięku), Miłosz Gawryłkiewicz (trąbka).
Na zakończenie odbędzie się zabawa taneczna przy muzyce lokalnej i już bardzo znanej kapeli podwórkowej Chłopaki do Wzięcia.
Serdecznie zapraszamy. Wstęp wolny.

Polecane artykuły

Wersja on-line Wieści z nad ...

Wersja on-line Wieści z nad Wisły - Lato

2024-09-06 08:06:59

Dane kontaktowe

Stowarzyszenie ZIARNO

Grzybów 1/2
09-533 Słubice (k. Płocka)

tel. kom.: +48 510 919 843
e-mail: ziarno@grzybow.pl

administracja strony: Andrzej kom: 509 136 792:

e-mail: ziarno@grzybow.pl

konto bankowe:

35 9042 1039 0840 0433 2000 0020