Kiedy zaczęłam uczestniczyć w projekcie pt." Skrzypek na dachu", rozpoczął się nowy, niezwykły etap mojego życia.
Częste spotkania z grupą i rozmowy o mniejszości żydowskiej wprowadziły mnie w inny, nieznany dotąd świat kultury i obyczajów. Śpiewanie tradycyjnych pieśni żydowskich, inscenizacje najważniejszych wydarzeń kulturalno - religijnych oraz klimat związany z samym filmem nie tylko przypadł mi do gustu, ale też rozbudził fascynację niezwykle bogatą kulturą żydowską. Zajęcia prowadzone pod kierownictwem pani Krystyny Bogiel, Ewy Smuk - Stratenwerth oraz Magdaleny Bębenisty nie opierają się wyłącznie na pracy nad spektaklem, ale też dostarczają wielu niezapomnianych wrażeń związanych z wyjazdami, tak jak np. nasz ostani wyjazd do Warszawy, gdzie oprócz obejrzenia fenomenalnego spektaklu "Skrzypek na dachu" odwiedziliśmy również Dom Spotkań z Historią. Zajęcia w tym Domu były oryginalne przez co dużo informacji o mniejszościach zamieszkujących Warszawę utrwaliło się w mojej pamięci. Szczególnie zapamiętałam charakterystykę żydowskiego podwórka, którą opowiadała pewna starsza pani z niezwykłym uczuciem i wzruszeniem.
Takie urozmaicone zajęcia dostarczają nie tylko rozrywki, ale też wiedzy niezbędnej w realizacji spektaklu. Myślę, że kolejne miesiące naszej współpracy zapowiadają się równie owocnie, gdyż atmosfera w grupie jest bardzo przyjazna, a fakt, że wszyscy znamy się bardzo dobrze tylko ułatwia nam pracę nad projektem.
Aleksandra Kuźmińska
Wyjazd do Warszawy . Wyjazd zaliczam jak najbardziej do udanych oraz ciekawych. Podczas zajęć w Domu Spotkań Z Historią bardzo ciekawych rzeczy dowiedziałam się o mniejszościach w przedwojennej Warszawie. Bardzo podobały mi się przedstawiane przez nas wszystkich krótkie scenki . Później, gdy byliśmy w restauracji meksykańskiej na pierwszy rzut oka dało się zauważyć specyficzny wystrój oraz bardzo sympatyczną obsługę. Posiłek bardzo mi smakował, tylko szkoda , że sos, którym był polany kurczak był b. ostry . W teatrze spektakl był wręcz rewelacyjny . Zupełnie inaczej go odebrałam niż film . Aktorzy byli genialni. Wszystko było dopięte na ostatni guzik.
Nikola Bogiel
Dla mnie wycieczka do Warszawy była miłym przeżyciem. Szczególnie podobał mi się spektakl w Teatrze Żydowskim i scena ze snem na cmentarzu. Także jedzenie w restauracji meksykańskiej było dobre, ale sos, jak dla mnie, był za ostry. Dom spotkań z historią był bardzo interesujący. Dowiedziałem się o wielu interesujących ,,zjawiskach" jakie działy się w przedwojennej Warszawie. Usłyszałem jednak ciekawą informację na temat mieszkańców Potoku Czarnego w czasie II wojny światowej. Dziadek opowiedział mi niedawno historię, w której wspominał, że w czasie wojny na terenach dzisiejszego Potoku Czarnego mieszkali Niemcy. W 1940r. przesiedlenia dotknęły mojego dziadka a także jego sąsiadów. Mój dziadek miał wtedy 10 lat i zatrudnił się jako pasterz krów. dzięki temu został na Potoku. Tak więc w naszej gminie, przynajmniej w czasie wojny, żyli i mieszkali Niemcy.
Cezary Piecka
Chciałabym w kilku zdaniach opowiedzieć o moich wrażeniach z wycieczki do Warszawy.
Najbardziej ze wszystkiego podobał mi się spektakl, pt. ,, Skrzypek na dachu''. Zaskoczyła mnie scenografia, która była bardzo realistyczna oraz zwinność aktorów, tańczących w gospodzie. Po raz pierwszy byłam w Teatrze Żydowskim, w którym urzekła mnie atmosfera.
Wspaniałym przeżyciem była również lekcja w Domu Spotkań z Historią. Dowiedziałam się na niej mnóstwo nowych i ciekawych rzeczy na temat kultury żydowskiej i nie tylko.
Przepyszny był również obiad. Najbardziej smakowała mi zupa pomidorowa. Restauracja ma piękny wystrój i zaprasza do swojego wnętrza ciepłem ogniska domowego.
Mam nadzieję, że jeszcze kiedyś powtórzymy tę wycieczkę. Bardzo bym tego chciała.
Michalina Kucharska
Wycieczka do Warszawy była udana. Odbyły się tam ciekawe zajęcia w Domu Spotkań z Historią. Pani, która prowadziła zajęcia była bardzo miła i w interesujący sposób pokazała nam życie Polaków po rozbiorach. Wymyślone przez nas scenki były bardzo śmieszne . Obiad w restauracji meksykańskiej bardzo mi smakował , chociaż sos w daniu głównym był jak dla mnie troszeczkę za ostry. Spektakl, który odbył się w Teatrze Żydowskim był znakomity. Aktorzy bardzo dobrze wcielili się w swoje role. Wszyscy doskonale śpiewali. Z chęcią obejrzałabym tę sztukę jeszcze raz. Podsumowując: wycieczka była bardzo ciekawa i z pewnością dużo nas nauczyła.
Katarzyna Bogiel
Jest mi bardzo miło, że mogę uczestniczyć w tym projekcie, bo uważam, że warto poznawać inne tradycje, historię, obyczaje. Podczas naszych spotkań lubię kiedy możemy sami tworzyć, okazywać swoją kreatywność i zaangażowanie, dzięki tym zajęciom z pewnością kształtuję swoje umiejętności oraz uczę się współpracy.
Wyjazd do Warszawy pozwolił mi przybliżyć historię i tradycje narodu żydowskiego. (Jedzenie było bardzo pyszne, bardzo mi smakowało)
Martyna Zalewska
W ramach projektu Skrzypek na dachu, chciałabym podzielić się swoimi dotychczasowymi wrażeniami, wyniesionymi z tego przedsięwzięcia. Z naszych spotkań najbardziej podobał mi się wyjazd do Warszawy. Spektakl, na którym byliśmy w teatrze, był bardzo fajny. Nie jestem krytykiem filmowym i byłam dopiero na dwóch musicalach w Teatrze Żydowskim, ale obydwa zrobiły na mnie dobre wrażenie. Cieszę się, że celem naszego projektu jest właśnie przedstawienie kilku scen Skrzypka na dachu.
Niestety nie udało mi dowiedzieć się czy na naszych terenach mieszkała kiedyś społeczność żydowska. Według zdobytych przeze mnie informacji, najbliższymi miejscowościami zamieszkiwanymi przez Żydów były Iłów i Gąbin.
Aleksandra Nowicka
http://www.ziarno.grzybow.pl/programy/dzieci-mlodziez-wolontariat/rownac-szanse#sigProGalleria2ccdbb459f