Polski (PL)

OSUL dla czlonkow poziom 01

 

W ramach działań jakie Stowarzyszenie Ekologiczno- Kulturalne „ZIARNO” prowadzi na rzecz ochrony pszczołowatych, których przetrwanie jest zagrożone został złożony projekt „Kosmate pszczołowate”.

Projekt ten znalazł się w nielicznym gronie laureatów Konkursu Grantowego „Z Kujawskim pomagamy pszczołom” 2014, którego organizatorem jest Fundacja Nasza Ziemia. Grant na realizację projektu został ufundowany przez Firmę Zakłady Tłuszczowe „Kruszwica” SA.

Celem nagrodzonego projektu jest wzbogacenie naszej okolicy w cenny pokarm dla owadów zapylających, których przetrwanie jest zagrożone ułatwiając im tym samym prawidłowy rozwój. Cel ten zostanie osiągnięty poprzez interaktywne działania edukacyjne przeprowadzone dla grupy ponad 100 dzieci z 4 szkół podstawowych z okolicy tj. Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Słubicach, Szkoła Podstawowa im. Władysława Jagiełły w Piotrkówku, Szkoła Podstawowa w Świniarach i Szkoła Podstawowa im. Marii Konopnickiej w Gąbinie. W trakcie zajęć dzieci założyły już przyszkolne ogródki pszczelarskie, siały i sadziły rośliny miododajne na terenie Mini-rezerwatu dla trzmieli „BOMBUS” z Grzybowa, założyły 4 hotele dla owadów i rozstawiły 40 drewnianych domków dla trzmieli. Latem zorganizujemy zajęcia dla chętnych podczas których dzieci będą uczestniczyć w miodobraniu, poznają historię bartnictwa, własnoręcznie wykonają ramki do ula i będą uczestniczyć w obchodach Dnia Pszczół u lokalnego pszczelarza – Pana Rafała Durzyńskiego. Zostaną również zorganizowane dwie wycieczki – jedna do skansenu w Sierpcu, a druga do jedynego w Polsce hodowcy trzmieli.

Projekt jest niejako kontynuacją i poszerzeniem działań, które ZIARNO prowadzi od początku tego roku szkolnego, a mianowicie projektu „Dzieciaki i robaki czyli entomologia na wesoło” – laureata pierwszego miejsca w ogólnopolskim konkursie Fundacji PZU w ramach programu „Z PZU po lekcjach” oraz projektu „Trzmiele na wierzbie” realizowanym dzięki grantowi finansowanym z Funduszu Naturalnej Energii, przyznanym na podstawie konkursu którego organizatorem jest Operator Gazociągów Przemysłowych GAZ-SYSTEM S.A.

Podczas obchodów Powiatowego Dnia Ziemi projekt „Kosmate pszczołowate” laureat konkursu Grantowego „Z Kujawskim pomagamy pszczołom” 2014 został symbolicznie nagrodzony voucherem. Voucher został przekazany Pani Ewie Smuk Stratenwerth – koordynatorce projektu przez Starostę Powiatu Płockiego Pana Michała Bożko.

Na stoisku Stowarzyszenia Ekologiczno –Kulturalnego „ZIARNO” została zainstalowana mała manufaktura dzieł artystycznych tzn. konkurs plastyczny „Kosmate pszczołowate” . Dzieci malowały i robiły formy przestrzenne. Dla wszystkich uczestników przewidziane były małe nagrody związane z pszczołami czyli miód, rośliny miododajne, świeczki woskowe lub żółte baloniki., albowiem każdy mały owad jest istotny! Dbajmy o nasze zapylacze.

Miodowy początek lata

Możnaby tak powiedzieć, gdyż już 6 lipca pojechaliśmy na wycieczkę do skansenu w Sierpcu na tegoroczne obchody „Miodobrania w skansenie” . Jest to cykliczna impreza, która co roku przyciąga tysiące zwiedzających, w tym roku było ich 3000! A w tym gronie nasza grupa 41 osób z gminy Słubice! Na terenie skansenu zorganizowane były pokazy miodobrania przy czym uwagę przyciągały te związane z wykorzystaniem tradycyjnych, autentycznych narzędzi pszczelarskich. W jednej z zagród , w której odbywał się taki pokaz można było też posmakować tradycyjnie ubitego masła na pajdzie chleba z miodem. Pszczelarze tłumaczyli co to jest węza i po co się ją wkłada w ramki, jak odsklepia się wosk z plastrów i jak odwirowuje się i odsącza miód. W zagrodzie były różne rodzaje uli i koszek, a także barcie. Na ścianach w izbach mieszkalnych można było dowiedzieć się o tajnikach pasiecznych np. o tym, że często spotykano ule słomiane – kószki, które należały do najtańszych. Uszyte one były z warkoczy słomy lub trzciny uszczelnionych gliną wymieszaną z krowim łajnem. Podczas opowieści pszczelarskich niezmiennie przewijał się wątek związany z globalnym problemem ginięcia pszczół. Sztuczne nawozy i opryski masowo wykorzystywane w rolnictwie powodują pojawianie się chorób i ginięcie pszczołowatych. Bo przecież giną nie tylko pszczoły miodne – w Polsce jest około 500 gatunków pszczołowatych, które tak samo wymierają z powodu chemizacji rolnictwa. W poszczególnych zagrodach w skansenie odbywały się prezentacje dawnych zawodów i obyczajów wsi mazowieckiej z przełomu XIX i XX wieku. Można było spotkać kowala, szewca, stolarza czy plecionkarza przy pracy. Okazało się, że plecenie powrozu, to nie taka prosta sprawa, potrzebnych do tego było aż trzech chłopów! W wiejskiej izbie lekcyjnej najmłodsze dzieci mogły robić świeczki z węzy, a w jednej z zagród nasza grupa próbowała swoich sił w zajęciach gospodarskich : pranie na tarze i maglowanie. Obejrzeliśmy też występ Ludowego Zespołu Artystycznego „Kasztelanka” z Sierpca, w którego składzie są też bardzo małe dzieci. Te oczywiście otrzymały największe brawa.

Niedziela 06 lipca była bardzo słodka i upalna. Na szczęście pod koniec naszego pobytu w Skansenie spadł deszcz. Trochę nas ochłodził przed powrotem do domu.

 

 

Dane kontaktowe

Stowarzyszenie ZIARNO

Grzybów 1/2
09-533 Słubice (k. Płocka)

tel. kom.: +48 510 919 843
e-mail: ziarno@grzybow.pl

administracja strony: Andrzej kom: 509 136 792:

e-mail: ziarno@grzybow.pl

konto bankowe:

35 9042 1039 0840 0433 2000 0020